Czesi potrafią: Biblioteka Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlínie

8 grudnia 2011

Planując wyjazd do Zlína, chyba nikt z nas się nie spodziewał, że będziemy wracać do Polski będąc pod tak dużym wrażeniem. Część zespołu Aleph Polska udała się do tego czeskiego miasta na Morawach, aby wziąć udział w szkoleniu w zakresie instalacji i administrowania link solvera SFX. 

W Zlínie dominuje architektura modernistyczna, dzięki czemu miasto od razu przypadło nam do gustu. Sporą część centrum zajmują budynki po fabryce butów Tomasza Baty – niektóre odnowione, inne nie. W ten krajobraz świetnie wpisuje się budynek, w którym znajduje się Biblioteka Uniwersytetu Tomasza Baty.

Książnica nie dość, że oryginalna od zewnątrz, ma także bardzo przyjemne, przestronne wnętrze. Na dodatek praca w niej jest świetnie zorganizowana, dzięki czemu na uczelni kształcącej ok. 15 000 studentów, biblioteką może zajmować się zaledwie 20 pracowników, w tym aż 4 informatyków. 

Dzięki zastosowaniu wolnego dostępu do zbiorów i wykorzystaniu RFID użytkownicy samodzielnie mogą dokonywać wypożyczeń. Dokumenty, z których czytelnicy nie korzystają, trafiają do magazynu. Jeżeli jednak zbiory takie zaczynają być wykorzystywane, wracają do półek z wolnym dostępem. Dzięki temu ogólnie dostępne półki nie są wypełnione zbiorami, które nie budzą zainteresowania studentów i pracowników naukowych, a w konsekwencji ułatwia to dotarcie do odpowiednich pozycji.

Pracownicy biblioteki mają do dyspozycji pokój przeznaczony do odpoczynku. Pozytywnie należy też ocenić stanowiska pracy. Pomieszczenia, w których pracują bibliotekarze są przestronne, a każdy kataloger dysponuje dwoma monitorami, co znacznie zwiększa komfort ich pracy.

Biblioteka jest również bardzo przyjazna dla użytkowników ze względu na udostępniane narzędzia informatyczne. Jednym z nich jest wspomniany SFX firmy Ex Libris, który ułatwia dostęp do elektronicznych baz danych i bezpośrednio pełnych tekstów dokumentów elektronicznych.

 

Zdecydowanie polecamy bibliotecznym globtroterom odwiedzenie Zlína, nie tylko ze względu na robiącą wrażenie bibliotekę. :)