Nowa struktura bibliograficzna – czas zabrać głos!

11 listopada 2011

Ostatniego dnia października 2011 Biblioteka Kongresu opublikowała raport „Struktura bibliograficzna w świecie cyfrowym” („A Bibliographic Framework for the Digital Age”), opracowany przez grupę roboczą ds. przyszłości kontroli bibliograficznej. Grupa doszła do wniosku, że najczęściej stosowany obecnie format, MARC 21 coraz mniej przystaje do współczesnych potrzeb, i że potrzebuje następcy.

Od momentu opublikowania raportu, w światowej bibliotecznej blogosferze pojawiają się komentarze i dywagacje na temat tego, czy tym razem to początek faktycznego końca dominującego formatu. Na ten temat wypowiedział się również Carl Grant z firmy Ex Libris.

Zwrócił uwagę na komunikat na stronie internetowej NISO (National Information Standards Organization), w którym Todd Carpenter wyraził wątpliwość, czy Biblioteka Kongresu powinna zajmować się kwestią losów MARC-a i jego ewentualnych zastępców, podczas gdy temat ten dotyczy niemal wszystkich bibliotek i producentów oprogramowania bibliotecznego.

Grant przytacza też stanowisko Karen Coyle z Community Catalog Advisory Group, która uważa, że w dyskusji powinny zostać uwzględnione głosy „użytkowników danych”, a nawet przedstawicieli Wikipedii czy Google Books, gdyż są oni również zainteresowani kwestią metadanych.

Co najważniejsze, Carl Grant namawia do zabrania głosu w dyskusji na temat przyszłości formatów metadanych. Powinniśmy czytać posty na blogach, włączyć się i powiedzieć, co na ten temat myślimy, ponieważ to, czy będziemy mieć wpływ na podejmowane decyzje, zależy od nas samych.

Źródło: Carl Grant: A New Bibliographic Framework – Time To Speak UP! [dostęp: 2011-11-11]. World Wide Web: http://commentary.exlibrisgroup.com/2011/11/new-bibliographic-framework-time-to.html