Zarejestruj swoje repozytorium w Primo Central Index

1 lutego 2013


Jest już możliwe samodzielne zarejestrowanie cyfrowych repozytoriów instytucji do globalnego indeksu artykułów naukowych - Primo Central Index. Jest to element strategii firmy Ex Libris, która zakłada zwiększenie widoczności materiałów publikowanych w modelu Open Access. Usługa jest całkowicie bezpłatna i może z niej skorzystać każda zainteresowana instytucja.

Dzięki udostępnieniu metadanych do Primo Central Index, treści te mogą być przeszukiwalne przez wszystkie instytucje korzystające z indeksu (już 1300 na całym świecie). 

To proste rozwiązanie pozwala zapewnić lepszą widoczność i wykorzystanie materiałów dostępnych w repozytoriach (np. zwiększenie wskaźnika cytowań), a dla naukowców oznacza lepszy dostęp do publikacji dostępnych w Open Access.

Repozytoria instytucjonalne pełnią bardzo ważną rolę w ruchu Open Access. Często zawierają artykuły, które nie są jeszcze opublikowane gdzie indziej, a ich pełne teksty znajdują się właśnie tylko tam. 

Aby dodać repozytorium do indeksu Ex Librisu wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny pod adresem (nie trzeba być klientem firmy Ex Libris):

Akceptowane są repozytoria naukowe, które korzystają z formatów metadanych DublinCore lub MODS. W pierwszej kolejności będą dołączane repozytoria wykorzystujące do wymiany metadanych protokół OAI-PMH.