Które czasopismo jest najpopularniejsze?

14 marca 2012

 

Nowe usługi w systemie Ex Libris bX

Niedawno firma Ex Libris dodała do swojego systemu bX (popularnego głównie ze względu na usługę rekomendowania artykułów naukowych) kolejne funkcje oparte na analizie danych z systemów bibliotecznych z całego świata:

bX Hot Articles - lista najpopularniejszych w ostatnim miesiącu artykułów w danych dziedzinach. Już w tej chwili z tej funkcji korzysta wiele instytucji w ramach programu pilotażowego. Będzie dostępna także aplikacja mobilna.
 
bX Most Popular Articles - lista najpopularniejszych w poprzednim roku artykułów

bX Jorunal Popularity Report - lista czasopism najpopularniejszych w poprzednim kwartale

Wszystkie te usługi są dostępne do niekomercyjnego użytku za darmo ze strony firmy Ex Libris. Wkrótce będzie też możliwe przeglądanie archiwalnych list najpopularniejszych w danych okresie artykułów i czasopim. Boks z najpopularniejszymi artykułami można będzie osadzić np. na stronie biblioteki.

Analiza danych dotyczących aktywności milionów użytkowników -- studentów i naukowców z instytucji na całym świecie -- pozwala na tworzenie zestawień, których tworzenie byłoby jeszcze niedawno w ogóle niemożliwe.  Zestawienia pozwalają na dotarcie do artykułów, do których można byłoby nie dotrzeć przez wyszukiwarkę czy katalog. Oprócz tego mogą być przydatne do oceny wartości subskrybowanych czasopism. 

Źródło: exlibrisgroup.com