Politechnika Śląska wybrała Primo jako narzędzie do odkrywania zasobów

9 lutego 2012

Z radością informujemy, że Biblioteka Politechniki Śląskiej podpisała umowę na wdrożenie zintegrowanej wyszukiwarki dla informacyjnych zasobów naukowych. Wyszukiwarka zostanie oparta na dobrze znanych w świecie bibliotekarskim rozwiązaniach firmy Ex Libris. Wdrożenie obejmie systemy Primo wraz z dostępem do megaindeksu zasobów elektronicznych Primo Central, system linkujący SFX oraz system rekomendacji artykułów naukowych bX.


Chcielibyśmy serdecznie powitać Politechnikę Śląską w społeczności użytkowników najlepszych rozwiązań informatycznych dla bibliotek. Nowoczesne narzędzia do wyszukiwania i docierania do zbiorów bibliotecznych to niewątpliwie bardzo istotny trend w bibliotekach naukowych, bo pozwala na odzyskanie w świadomości studentów i pracowników naukowych pozycji bycia pierwszym źródłem najlepszej informacji naukowej


System Primo, który jest głównym komponentem zintegrowanej wyszukiwarki zasobów naukowych, zyskał już zaufanie blisko tysiąca instytucji, które postanowiły pozytywnie zmienić sposób przeszukiwania katalogów i baz bibliotecznych, proponując jedno miejsce wyszukiwania rozproszonych zasobów, oferując intuicyjną i przyjazną obsługę, porównywalną do działania popularnych wyszukiwarek czy księgarni internetowych.„Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że Politechnika Śląska dołącza do blisko pięciotysięcznej społeczności klientów firmy Ex Libris na całym świecie, obejmującej ponad 80 państw na wszystkich kontynentach” – powiedział Ullrich Jüngling, odpowiedzialny w firmie Ex Libris za obsługę tego rejonu Europy. „W oparciu o system Primo działają m.in. katalogi Uniwersytetów Oksfordzkiego i Harvarda oraz ETH w Zurychu, ale również Biblioteki Brytyjskiej czy Biblioteki Królewskiej Danii, pełniącej funkcje książnicy narodowej i biblioteki akademickiej Kopenhagi. Życzymy Politechnice Śląskiej sukcesów z nowym katalogiem bibliotecznym i liczymy, że dobra współpraca zaowocuje dalszymi wspólnymi projektami.”


Istotnym elementem wdrożenia jest podłączenie globalnego megaindeksu artykułów naukowych Primo Central. Indeks ten jest tworzony utrzymywany przez firmę Ex Libris i udostępniany do przeszukiwania subskrybentom tej usługi. Indeks zawiera olbrzymie ilości metadanych opisowych i zindeksowanych pełnych tekstów artykułów naukowych, pochodzących od wydawców i agregatorów treści. Dzięki tej  integracji możliwe jest jednoczesne przeszukanie lokalnego katalogu i baz biblioteki wraz z indeksem udostępnianych przez bibliotekę zasobów elektronicznych. Dzięki indeksowi na serwerach Ex Libris wyniki prezentowane są błyskawicznie, a system linkujący SFX pozwala szybko i sprawnie dotrzeć do pełnego tekstu artykułu.Zintegrowane wyszukiwanie w Primo z usługami SFX oferują m.in. Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Harvarda, ale także renomowane uczelnie techniczne: ETH Zurich, Technische Universität Dresden, Technische Universität Berlin, UNITEC Institute of Technology czy Politechnika w Hong Kongu.