Primo w Bibliotece Politechniki Śląskiej

Z systemów typu discovery&delivery korzystają tysiące bibliotek na całym świecie. Te najlepsze, jak członkowie amerykańskiej Ivy League (wśród nich Harvard) czy wiodące europejskie szkoły wyższe jak choćby Oxford albo ETH, wybierają Primo. Teraz do grona użytkowników systemu firmowanego przez ExLibris dołącza Politechnika Śląska.

Jako pierwsi w Polsce w pełni wdrażamy Primo. To dla biblioteki wielki splendor — mówi dr inż. Krzysztof Zioło, Dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej — Wsparciem dla Primo jest nowoczesna, wydajna baza informatyczna. Zaopatrzenie biblioteki w te dwa elementy plasuje nas w czołówce polskich bibliotek wykorzystujących nowe technologie — uzupełnia dr Zioło.

A gdyby tak 40 baz i katalog OPAC zamienić na... jedno okno? Odbiorcy są zachwyceni takim rozwiązaniem:

Wchodzę na stronę biblioteki, od razu wpisuję w paseczek to, czego szukam i gotowe! — opisuje Ewa Ordon, studentka Politechniki Śląskiej &mdash Wcześniej trzeba było wchodzić osobno do systemu OPAC, osobno do baz. Programów było bardzo dużo. Teraz jest jeden pasek! — chwali nowe rozwiązanie.

Wojciech Rukicki, student drugiego roku, dodatkowo zwracając uwagę na przyjazność narzędzia: na pewno każdy potrafi korzystać z Google, więc nie będzie problemu z korzystaniem z podobnej wyszukiwarki w bibliotece. Być może będę tutaj częściej zaglądał dzięki tej wyszukiwarce.

Primo zmienia też styl działania pracowników biblioteki, co najlepiej opisuje Urszula Długaj z Oddziału Informacji Naukowej: jako bibliotekarze zawsze tłumaczyliśmy naszym użytkownikom skomplikowane reguły wyszukiwania, które były inne dla każdej bazy. Teraz z naszymi czytelnikami będziemy rozmawiać o wynikach, o możliwościach, a nie o tym, jak wyszukiwać, dostosowując się do każdej bazy.

Ułatwienie dostępu

Pracownia digitalizacji zajmuje się, jak mówią jej pracownicy, karmieniem Primo, poszerzaniem bazy dostępnych źródeł. Skanowane doktoraty, mapy i czasopisma umieszczane są w bibliotece cyfrowej, dostępnej dla użytkowników Primo.

System pomaga uwidocznić zasoby, ułatwia dostęp do nich, dlatego &mdash zaznacza Danuta Grabowska, bibliotekarzy systemowy — Primo warto polecić wszystkim bibliotekom, które chcą rozwijać się w kierunku szerokiego udostępniania swoich zasobów oraz uczelniom dysponującym dużymi zbiorami i wciąż odczuwającymi niedosyt związany z niewystarczającą ich ekspozycją.

Dzięki Primo biblioteka może udostępnić wszystkie zasoby ze swojej oferty, a użytkownicy mogą do nich dotrzeć w prosty sposób. Cały proces usprawniają zintegrowane z Primo systemy: zawężania wyników, linkowania oraz poleceń:

fasetowanie — zawężanie wyników wyszukiwania do najbardziej pożądanych grup źródeł,

SFX — system linkowania pozwalający do razu przenieść się do pełnego tekstu artykułu z e-czasopisma czy rozdziału z e-książki, niezależnie od wydawcy czy dostawcy,

bX — absolutnie unikatowy system rekomendacji artykułów naukowych zbudowany na podstawie statystyk z ponad tysiąca uczelni na całym świecie i setek milionów sesji indywidualnych użytkowników! bX wykorzystuje proces poleceń znany ze sklepów internetowych: fraza „osoby, które kupiły tę książkę, kupiły także...” zostaje zamieniona na: „użytkownicy zainteresowani tym artykułem, byli zainteresowani również...”. bX poszerza horyzonty, otwiera przed użytkownikami nowe ścieżki naukowych poszukiwań.

Unikalne możliwości

Wybraliśmy Primo, bo spełnia wszystkie nasze oczekiwania, i to z nawiązką. Oferuje funkcjonalności oraz rozwiązania, których nie mają produkty konkurencyjne — podkreśla dr inż. Krzysztof Zioło, Dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej, przywołując:

możliwość personalizacji kont użytkowników, w tym zakładanie osobistej e-półki, gdzie użytkownicy mogą zapisywać zasoby, z których korzystają i robić notatki, co, jak zauważa Urszula Długaj pracująca w Oddziale Informacji Naukowej, jest bezcenne dla młodego pokolenia, chętniej korzystającego z elektronicznych zapisków,

funkcję ScholarRank, która pozwala wybrać dziedzinę zainteresowań użytkownika, wyróżniając w ten sposób wyniki najbardziej relewantne. Primo rozumie, że dla chemika Mercury to rtęć, a dla muzykologa Freddie — wokalista zespołu Queen,

opcję pełnej customizacji oprogramowania — Primo można tak przygotować, aby jego interfejs stanowił graficzną jedność ze stroną internetową biblioteki, czego ciekawym przykładem jest biblioteka ETH. System umożliwia także wskazanie źródeł, które mają być lepiej eksponowane, promując tym samym zasoby wybrane przez bibliotekę,

neutralność narzędzia — indeks Primo pokazuje dostępność wybranego materiału w różnych bazach, podpowiadając także te miejsca, w których dostęp do treści może być darmowy. Jest to możliwe tylko i wyłącznie dlatego, że ExLibris, producent Primo, stawia na neutralność i niezależność od dostawców treści. Neutralność Primo przejawia się także w tym, iż może on współpracować z dowolnym systemem bibliotecznym (w Bibliotece Politechniki Śląskiej jest to system Prolib),

elastyczność – Ex Libris daje swoim klientom swobodny dostęp do systemu, dzięki czemu biblioteki mogą samodzielnie przygotować powiązane aplikacje, tworzyć własne rozszerzenia.

Oszczędności

Wdrożenie Primo może być tańsze niż sądzisz. Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej pozyskała grant na wdrożenie systemu discovery&delivery w ramach szerszego projektu. Sprzęt do digitalizacji, nowoczesna serwerownia i Primo stały się elementami tej samej układanki. Z tych puzzli ułożono projekt przynoszący ogólnouczelniane korzyści:

  • wzmocnienie innowacyjności,
  • usprawnienie procesu prowadzenia badań przez pracowników naukowych,
  • wdrożenie system przyjaznego dla studentów,
  • uzyskanie, w długoterminowej perspektywie, wymiernych oszczędności.

Pierwszą widoczną oszczędnością jest czas spędzony na przeszukiwaniu zasobów — zamiast zaglądać do każdego katalogu, każdej bazy, użytkownik korzysta z jednego okna wyszukiwania. Szanujemy naszych czytelników i ich czas — mówi Anna Kamińska pracująca w Oddziale Czasopism Biblioteki Politechniki Śląskiej.

W kontekście oszczędności budżetowych warto pomyśleć o kompleksowej obsłudze, a taką oferujemy. Przy zawarciu długoterminowej umowy na pełną obsługę, możliwe jest rozbicie kosztów na transze.